Please enable JS
مجتهدی پر تلاش

مجتهدی پر تلاش

23 تیر 1395 / نوشته شده توسط  / معارف اسلامی

سخن از آیت‌الله حاج سید محمد وحیدی شبستری است؛ عالمی که در سال 1295 هجری شمسی در شهرستان شبستر از توابع استان آذربایجان شرقی دیده به جهان گشود. او از 12 سالگی آموختن علوم حوزوی را نزد پدر و برخی استادان زادگاهش آغاز کرد و در 15 سالگی به مدرسه طالبیه تبریز رفت تا تحصیل علوم اهل بیت(ع) را ادامه دهد.


توقف سید محمد در تبریز، بیشتر از دو سال طول نکشید و او به منظور بهره‌بردن از علمای قم، به حرم اهل بیت(ع) مهاجرت کرد و نزد بزرگانی مانند حضرات آیات سید محمدتقی خوانساری، شیخ محمدعلی حائری قمی، سید محمد حجت کوه کمره‌ای و سید حسین طباطبایی بروجردی، زانوی علم‌آموزی به زمین زد. او همچنین در این سال‌ها، فلسفه و عرفان را نزد حضرات آیات میرزا محمدعلی شاه آبادی، میرزا آقا دامغانی و شیخ مهدی مازندرانی فرا گرفت و بر اندوخته‌هایش افزود.
سید محمد 22 ساله شده بود که راه نجف را در پیش گرفت و در آن سامان به مدت دو سال از محضر استادانی مانند آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی کسب فیض کرد و اجازه اجتهاد خود را از ایشان دریافت کرد.
او سپس به قم بازگشت و تحصیلات خود را ادامه می‌داد که با توجه به دعوت مکرر مردم زادگاهش و دستور استادش، آیت‌الله حجت کوه کمره‌ای، در 27 سالگی به شبستر رفت و به ارشاد و راهنمایی مردم پرداخت.
اقامت او در شبستر به 10 سال رسیده بود که سید محمد بار دیگر به قم بازگشت و به تدریس خارج فقه و اصول مشغول شد تا طلاب حوزه علمیه قم نیز از دانش او بهره‌مند شوند.
آیت‌الله سیدمحمد وحیدی بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی، رساله عملیه منتشر کرد و بخشی از شهریه حوزه علمیه قم را متقبل شد.
وی همچنین به تأسیس مدرسه و کتابخانه ارزشمند وحیدیه و همچنین حسینیه قائم(عج) همت گمارد و در زمان تعطیلی حوزه، به شهرهای مختلف آذربایجان شرقی سفر می‌کرد تا به تبلیغ بپردازد. او در مسافرت‌های تبلیغی خود به آذربایجان شرقی، مبلغانی را نیز به شهرهای مختلف آذربایجان غربی و کردستان می‌فرستاد تا مردم آن سامان هم بیش از پیش با معارف حضرات معصومین و اهل بیت(ع) آشنا شوند.
آیت‌الله وحیدی از زمره عالمانی است که در جریانات نهضت انقلابی خمینی کبیر(ره) با ایشان همراه شد و ضمن امضا کردن اعلامیه‌های حمایت از امام و ارسال برخی تلگراف‌ها به نخست وزیران وقت پهلوی، سخنرانی‌هایی هم برای روشنگری مردم بیان می‌کرد که مجموعه این اعلامیه‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مربوط به سال‌های 1340 تا 1360 هجری شمسی در کتاب با عنوان «پیام انقلاب» جمع‌آوری و منتشر شده است.
از این عالم مجاهد همچنین آثار دیگری هم بر جای مانده است که از آن جمله می‌توان به «پرتو ولایت» (شرح مبسوط زیارت جامعه کبیره)، «شرح دعای سحر»، «ترجمه و شرح کتاب ارزشمند خصال مرحوم شیخ صدوق»، «اللئالی المنتظمه فی المسائل المستحدثه»، «مستمسکات الاحکام» و «الولایه الساطعه فی الموجز» اشاره کرد. آیت‌الله وحیدی شبستری همچنین تفسیری بر قرآن‌کریم به رشته تحریر درآورده است که این تفسیر تا جزء پنجم ادامه پیدا کرد و به سبب درگذشت این عالم ربانی، این تفسیر نیز نیمه تمام ماند.
این مجتهد مبارز سرانجام پس از 84 سال عمر با عزت، مانند چنین روزی در 22 تیرماه سال 1379 بدرود حیات گفت و به جوار رحمت حق شتافت. پس از آن بود که پیکرش را تشییع کردند و پس از اقامه نماز توسط آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی، در مسجد بالاسر حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپردند؛ رحمت الله علیه.
منبع: آینده روشن به نقل از فارس - چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ - کد مطلب : 65325این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.