Please enable JS
سپاهيان آسماني امام مهدی(ع)

سپاهيان آسماني امام مهدی(ع)

02 مرداد 1395 / نوشته شده توسط  / مهدوی

میكائیل(ع) مانند جبرئیل(ع) بر دیگر ملائك رتبه و جایگاهی والا دارد و از جمله چهار ملك مقرّب خداست.(1) تا جایی كه اقرار به وجود او از جمله ضروریات اسلامی دانسته شده كه انكار آنها باعث خروج از اسلام و ارتداد می‌شود.(2)

گاه در روایات از ایشان عباراتی مانند با كرامت‌ترین خلایق نزد خداوند متعال (اكرم الخلق علی الله)(3) و نیز برگزیده خداوند (خیره الله)(4) یا برگزیده ملائك (صفوة الله من الملائكه)(5) یاد شده است. در قرآن نیز از او با نام میكال نام برده شده است.(6)
میكائیل ملك، در دوره ظهور امام عصر(ع)
در مقاطع مختلف پس از ظهور، جبرئیل و میكائیل حضور ملموسی دارند كه از آن جمله می‌توان به سرآغاز ظهور و هنگامه بیعت با حضرت مهدی(ع) در «مسجدالحرام» و نیز لشكركشی برای نبرد با سفیانی (7) و شكست و كشتن او مشاهده كرد.(8)
پس از به دست گرفتن حكومت مكّه توسط امام عصر(ع) و سلطه بر این منطقه، با توجه به جنایات سفیانی (9) از «شام» تا «عراق» و «شبه جزیره»، مهمترین و ضروری ترین اقدام عقب راندن و دفع اوست، از همین رو امام (ع) با سپاهیانی كه تحت رهبری ایشان و فرماندهی سیصد و سیزده یار ایشان تشكیل شده با هسته اوّلیه ده هزار نفره به تعقیب سپاهیان سفیانی می‌پردازند.
این تعقیب و عقب راندن سفیانیان تا «دریاچه طبريّه» ادامه می‌یابد. سفیانی از منطقه «وادی یابس»، اقدامات خود را شروع كرده بود. این منطقه در اطراف دریاچه طبريّه قرار دارد. پرونده جنایات سفیانی در همان منطقه‌ای بسته می‌شود كه از آنجا آغاز شده بود. میكائیل و جبرئیل از جمله شاخص‌ترین افرادی هستند كه در این نبرد و لشكركشی امام(ع) را همراهی می‌كنند. ظاهراً جبرئیل فرماندهی ملائك جناح راست و میكائیل، فرماندهی ملائك جناح چپ سپاه امام(ع) را برعهده دارند.(10)
امام مهدی(ع) پس از ظهور و شكست سفیانی به ناچار با غربیان وارد نبرد و جنگ می‌شوند.(11) اندكی كه از آغاز نبرد می‌گذرد با وساطت حضرت مسیح(ع)، صلحی چند ساله با مسیحیان و غربیان بسته می‌شود. آنان تنها مدّت كوتاهی به این پیمان متعهّد می‌مانند و مدّتی بعد، آن را نقض می‌كنند. همین امر جنگ دوم امام عصر(ع) را باعث می‌گردد. در میانه نبرد به ناگاه یكی از صلیبیون بانگ می‌زند كه صلیب غلبه یافت. در مقابل او نیز یكی از مسلمانان فریاد بر می‌آورد كه خیر، یاران و یاوران خدا غلبه یافتند. در پس این مشاجره لفظی، خداوند به جبرئیل می‌فرماید: «بندگانم را دریاب.» او با صدهزار ملك به یاری سپاه حق می‌شتابد. همین مطلب در باره میكائیل و اسرافیل نیز اتّفاق می‌افتد كه آنان نیز به ترتیب با دویست و سیصد هزار ملك به یاری جبهه حق می‌شتابند و این سپاهیان تازه نفس امر را برای سپاهیان امام زمان(ع) سهل و پیروزی را برای ایشان روان و آسان می‌سازند.(12)
پس از آنكه دجّال به جمع آوری نیرو و پیرو پرداخت با خیل عظیمی رو به سوی مكّه و مدینه می‌كند كه با ممانعت میكائیل در مكّه و جبرئیل در مدینه مواجه می‌شوند.(13)
پی‌نوشت‌ها:
1 - بحارالأنوار، ج 54، ص22؛ ج 56، ص 50؛ ج 94، ص 47؛ ج 6، ص 144.
2- تقریرات الحدود و التعزیرات؛ تقریر بحث الگلپایگانی لمقدّس، ج 2، ص 132.
3 - بحارالأنوار،ج 56، ص 260.
4- بحارالأنوار،ج 96، ص 383.
5- بحارالأنوار ،ج 56، ص252 .
6- سوره بقره، آیه 98.
7- سيّد ابن طاووس، الملاحم و الفتن، ص 145.
8- الملاحم وا لفتن، ص 296.
9- ر.ک: کتاب شش ماه پایانی، فصل سوم.
10- معجم أحادیث الإمام المهدی (ع)، شیخ علی كورانی، ج 3، ص 96.
11- تفصیل این مطلب را در کتاب عصر ظهور نوشته علی کورانی می توانید، مطالعه نمایید.
12- معجم احادیث الامام مهدی(ع)، ج 1، ص 366.
13- معجم احادیث الامام مهدی(ع)، ج 2، ص 92
برگرفته از ماهنامه موعود شماره 120.این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.